Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, AB ve ABD temsilcileriyle bir araya geldi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Avrupa Birliği’nin (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ve ABD’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar ile görüştü.

Lajcak ve Escobar’ı Belgrad’da kabul eden Vucic, görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Vucic, “Sırbistan, ilk günden itibaren tüm bölgenin istikrarını koruma süreçlerinde yapıcı, tutarlı ve güvenilir bir ortak olmuştur.” sözlerini verdi.

“Kosova’nın sorumluluklarını yerine getirmesinin zamanının geldiğini” kaydeden Vucic, Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulması gerektiğine işaret etti.

Vucic, yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“Uluslararası toplumun Priştine üzerinde en büyük etkiye sahip kesiminin, Priştine’nin on yıldan uzun bir süre önce kabul edip imzaladığı yükümlülüklerin nihai olarak gerçekleştirilmesine yol açabilecek mekanizmalara da sahip olduğuna inanmak istiyorum.”

Öte yandan Lajcak ve Escobar, bugün Priştine’de Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile bir araya geldi.

Kuzey Kosova’da gerginlik

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların yoğun olarak yaşadığı Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanan Arnavut belediye başkanları göreve başladı ve 26 Mayıs’ta Kosovalı Sırplar protesto gösterisi yaptı.

Bölgede protestolar devam ederken, Kosova polisi ve NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR) belediye binalarını tel örgülerle çevreleyerek bölgedeki personel sayısını artırdı.

Arnavut belediye başkanlarını korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar arasında çatışma çıktı.

2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı gibi gören Sırbistan da ordusunu Kosova sınırına yerleştirme kararı aldı.

Kosovalı Sırplar, talepleri karşılanana kadar belediye binası önünde eylemlerine devam edeceklerini bildirdi.

Sırp yönetimi, Kosovalı Sırpların boykot ettiği ve katılımın yüzde 3’te kaldığı seçimlerin geçersiz olduğunu savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu