Haber

MHP lideri Bahçeli’den Merkez’in kararı öncesi çok konuşulacak “faiz” yorumu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin kümelenme toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Merkez Bankası’nın 22 Haziran Perşembe günü açıklayacağı faiz kararına ilişkin açıklama yapan Bahçeli, MHP’nin faize bakışının değişmediğinin altını çizdi.

“FAİZİN ARTIRILMASI ÜRETİM ÇARKINI BAŞLATMAKTIR”

Lobide konuşulan faiz artırım argümanlarına da değinen Bahçeli, “Son dönemde iç ve dış lobilerin politika faiz artırımı beklentisini artırma yönünde faaliyet gösterdiği görülüyor. MHP’nin faize bakışı değişmedi. Faiz artışı, üretim çarkını çentikleyen siyasi bir tercihtir. Ancak Türkiye’nin ekonomik refahı için kısa ömürlüdür. Periyodik ve bazen sancılı tedbirler vardır.”

“HAYATIN MALİYETİ BİRÇOK ÜLKEYİ ETKİLEDİ”

Bahçeli açıklamasına şöyle devam etti; “Dünyadaki ekonomik sıkıntıları hepimiz biliyoruz. Hayat pahalılığı birçok ülkeyi etkiledi. Dünyadaki trendin aksine Türkiye ekonomisinin 11 çeyrektir büyüdüğüne dikkatinizi çekmek isterim. Ekonomik adalet ve ekonomik güvenlikten taviz verilmemesi gereken kurallar olmalıdır.Gelirleri artırmak için 3 seçenek vardır.

“YENİ KABİNİN İSTİKRARINA GÜVENİYORUZ”

Hedeflenen büyümeyi sağlamak, fiyat istikrarını sağlamak. Ekonomik adalet taviz verilmemesi gereken bir ilke olmamalıdır. Satın alma gücünü sabit tutmak ekonomi yönetimin sorumluluğundadır. MHP, yeni kabinenin ekonomi politikalarına ve enflasyonla mücadele kararlılığına güveniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu