Haber

İstanbul 2. Baro Başkanı Şamlı’dan darbe girişimi suçlarına ilişkin açıklama

İstanbul 2. Baro Başkanı Yasin Şamlı, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) darbe girişimini düzenleyen maddesinin sonunda, “Bu suçlar zamanaşımına uğramaz” dedi. eklenmesi gerektiğini belirtti.

Şamlı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 28 Şubat sonrası çağdaş darbeden yıllar sonra bile açtığı yaraları tam olarak sarmanın mümkün olmadığını belirterek, bu darbenin Türkiye’ye karşı yürütülen savaşın adı olduğunu kaydetti. milletin inançları ve değerleri.

Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki tüm darbelerde siyasi irade ve temsilcilerinin hedef alındığını vurgulayan Şamlı, şu ifadeleri kullandı:

“28 Şubat darbesinde öğrenciler, işçiler, memurlar, sermaye, basın, vakıflar, dernekler, sivil toplum kuruluşları kısacası tüm millet hedef alınmıştır. ‘etat’ başörtüsü yasağıyla sembolize edilmiş, özünde İslam dininin tüm bedellerine karşı topyekûn bir mücadele yürütülmeye çalışılmıştır.

Yargıyı baskı altına alarak talimatla karar almak, talimata uymayan hakim ve savcıları sürgüne göndermek başlı başına adalete saldırıdır. Ancak darbenin milletin çok geniş bir kesimine yönelik kültürel, sosyal, ekonomik ve manevi kıyımı gerektiği gibi ortaya konulamadı. Baromuz, darbe girişiminin failleri tarafından işlenen suçların zamanaşımına uğramaması için gerekli çaba ve girişimleri yapacaktır. TCK’nın darbe girişimini düzenleyen maddesinin sonunda ‘Bu suçlar zamanaşımına uğramaz.’ eklenmiş olmalı.”

besiriajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu