Haber

Zımni belgeler ortaya çıktı: ABD casusları Rusya’ya sızdı, ülkede iç savaş çıktı

ABD’de başta Ukrayna savaşı olmak üzere birçok yeni konuda orduyla ilgili gizli belgelerin sızdırılması ve bunların sosyal medyada yayınlanmasıyla ilgili kriz devam ediyor.

Olayla ilgili soruşturma başlatan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada, “Ulusal güvenliğimiz ve müttefiklerimiz üzerindeki etkiyi değerlendirmeye odaklanan kurumlar arası bir çalışma başlattık” söylendi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, sızıntının kaynağını bulmaya kararlı olduklarını söyledi.

7 Nisan’da ortaya çıkan belgeler arasında Ukrayna-Rusya savaşının detayları, ABD istihbaratının savaştaki faaliyetleri, ABD’nin İran ve Çin’i izlemesi ve bazı müttefiklerin görüşmelerinin duyulması yer alıyor.

“RUSYA’DA İÇ ÇATIŞMA BÜYÜYOR”

Yeni ortaya çıkan belgelerde, Ukrayna’da savaşan Rusya içindeki çatışmanın boyutları ve ABD istihbaratının Rus kuvvetleri üzerindeki etkisi not edildi.

New York Times’ın haberine göre 27 sayfalık yeni gizli belgeler, Ukrayna savaşıyla ilgili olarak Rus yönetimi içinde sanıldığından çok daha büyük bir iç savaş yaşandığını gösterdi.

Buna göre Rus istihbaratı, savaşta öldürülen Rus askerlerinin sayısı hakkında yanlış bilgi veren orduya kızıyor. Ordunun Rusya’nın kayıplarına ilişkin bilgi vermemesinin ülke istihbaratında huzursuzluk yarattığı kaydedildi.

Belgelerde ayrıca Rusya lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’da savaşan paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeni Prigozin ile Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasındaki krizi çözmek için bizzat müdahale ettiği bilgisi de var. Belgelerde, Putin’in Ukrayna’da 13 ayı aşkın süredir askeri zafer elde edememesine Moskova’daki iç gerilimin neden olduğu yorumu dikkat çekti.

“ABD, RUS İSTİHBARATINA DA SIZACAK”

Yeni belgeler ayrıca ABD istihbaratının Rus istihbarat birimlerinin ve ordusunun neredeyse her unsuruna sızdığını ve onları sağlamlaştırdığını ortaya çıkardı. ABD istihbaratının Rusya’daki varlığı sayesinde Washington’un Moskova’nın Ukrayna savaşı planlarına önceden ulaşabildiği kaydedildi.

Sızdırılan birçok belgede, birçok Batılı ülkenin özel kuvvetlerinin Ukrayna’da faaliyet gösterdiği de görüldü. BBC’nin haberine göre 23 Mart tarihli bir belgede Ukrayna’daki en büyük yabancı özel birimin 50 kişilik bir ekiple İngiltere’ye bağlı olduğu, ardından Letonya, Fransa, ABD ve Hollanda’nın geldiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu