Haber

Finlandiya’da Nefret Suçları Arttı, En Çok Müslümanlar Hedef Alınıyor

Finlandiya’da geçen yıl nefret suçu ihbarları bir önceki yıla göre yüzde 21 artarak 1.245’e ulaşırken, din veya inanç temelli nefret suçlarında en çok Müslümanların hedef alındığı bildirildi.

Ülkede Police University College tarafından yayınlanan “Finlandiya’da polise bildirilen nefret suçları 2022” araştırmasına göre, ülkede nefret şüphesiyle ilgili raporların yüzde 74,7’si etnik veya ulusal kökene dayalı olaylardı.

Vakaların yalnızca yüzde 27’si polis tarafından nefret suçu şüphesi olarak sınıflandırıldı.

Finlandiya’da geçen yıl nefret suçu ihbarları bir önceki yıla göre yüzde 21 artarak 1.245’e ulaşırken, din veya inanç temelli nefret suçlarında en çok hedef alınan kesim Müslümanlar oldu.

Yaşanan olayların yüzde 9,7’sini mağdurun dini kökeninden kaynaklanan olaylar oluştururken, yüzde 8,7’si cinsel yönelimi, yüzde 4,3’ü ise engelli bireyleri hedef aldı.

Geçen yılki tüm şüpheli nefret suçları göz önüne alındığında bunların çoğunun sözlü hakaret, hukuka aykırı tehdit ve taciz olduğu ortaya çıktı.

En çok Rus vatandaşları hedef alındı

Araştırmada, polis tarafından dosyalanan şüpheli nefret suçlarının toplam sayısının 930 olduğu belirtildi. “Davaların çoğunda önyargı veya düşmanlık, çoğunluk nüfusundan bir kişi tarafından etnik veya ulusal bir azınlığa mensup bir kişiye karşı yöneltildi. En yaygın olanı Nefret suçlarından şüphelenilenlerin başında saldırı geliyor.Etnik veya ulusal kökene dayalı şüpheli suçlardan en yaygın olanı ise “İşlendiği yerler sokak veya şehrin pazar meydanları gibi halka açık yerlerdi.” sözlerine yer verildi.

Mağdur erkeklerin saldırıya uğradığına, kadınlara ise hakaret edildiğine dikkat çekilen araştırmada, “Geçen yıl etnik veya ulusal kökene dayalı suçlar en çok Rusya vatandaşı olanlara karşı işlendi. Etnik veya ulusal kökene dayalı suçların yüzde 11’i işlendi.” Roman azınlığın bir üyesine karşı işlendi.” .” bilgisi paylaşıldı.

Din veya inanca dayalı nefret suçlarının geçen yıl geçen yıla göre yüzde 9 oranında azaldığına dikkat çeken raporda, “Dinlerine göre en sık mağdurlar Müslümanlardı. Şüpheli suçların yaklaşık üçte biri hakaretti. Din veya inanca dayalı nefret suçlarından şüphelenilen en yaygın yer internetti.” .” denildi.

puturgeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu