Haber

Edirne’de Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri Coşkuyla Kutlandı

Edirne Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri kapsamında Sarayiçi’nde baharın gelişini kutlamak için dev bir ateş yakıldı. Binlerce yerli ve yabancı turist baharın gelişini müzik eşliğinde dans ederek karşıladı.

Edirne Belediye tarafından 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenen ve UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Kakava ve Hıdırellez Festivalleri bu yıl da coşkuyla kutlandı. Çiçekler ve rengarenk kıyafetler giyen binlerce kişi, davul ve zurnalar eşliğinde dans etti.

“ÇİRKİNLİĞİ İFADE ETTİK”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“1400 yıldır bu şehirde baharın müjdecisi olan, baharı karşılamak için yanıp tutuşan Romalı kardeşlerimizin asırlık geleneği Kakava’ya hoşgeldiniz ve onur duyuyoruz. Güzel ülke ve güzel insanları olmasın diyoruz. bir deprem felaketini yeniden yaşayın.”

“ATEŞ DOSTLUK, KARDEŞLİK, AŞK DEMEKTİR”

Çeri Başı Fikri Ocak da, “Ateş dostluk demektir, kardeşlik demektir, sevgi demektir. Barış getirmek demektir, Türkiye’de… Ateş yakmak kardeşliği temsil etmektir. Dostluğu temsil etmektir. Barış getirmek demektir, ateş demektir.”

Çanakkale Kakava için gelen Esin Eren, “Adını hep duyuyoruz ama gelmeye fırsat bulamadık. Çok güzel, keyifli… Bahara yakışır bir eğlence.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu