Haber

Diyanet’ten yeni ‘paçavra’ açıklaması: Kutsal değil ama inanca saygısızlık

İstanbul Platformu’nun düzenlediği iftar mitingine katılan Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafının sosyal medyada paylaşılmasının ardından seccadeye basmanın günah olmadığına dair açıklama yapan Diyanet, konuyla ilgili sorulan soruya yeni bir yanıt verdi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre fetva yetkilisi, Diyanet’in ALO 190 fetva satırı üzerinden verdiği yanıtta, bu kez seccadeye basmanın “hakaret” olduğunu savundu. Seccadenin dindeki yeri nedir diye sorulan misyoner şöyle demiştir:

“Seccade kutsal bir şey değildir. Manevi anlamı vardır. Dua etmek için kullandığımız bir şeye basmak bir niyet meselesidir. Niyet ne olursa olsun, onu haklı çıkaramayız. O yüzden iyi bir davranış değil. İnanca saygısızlık. Yahudilerin altı kollu şamdanını tutup ayaklarımın altına koyarsam, Yahudiler bana akın edecek. ‘Kutsal sembolümüz’ diyor. ‘Yaktığımız şamdanı ayağımın altına alıyorum, ne olacak’ diyorum. ‘Hayır’ diyorlar. Temiz olsun diye seccade serilir ve üzerine basılırsa bu hakarettir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu