Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında yüzde 2,27 oranında değer kazandı

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde olan BIST 100 endeksi, saat 13:00 itibarıyla önceki kapanışa göre 175,18 puan artışla 7.881,17 puana yükseldi. Toplam işlem hacmi 42,1 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 3,13, holding endeksi ise yüzde 1,58 değer kazandı.

Sektör endekslerinde en çok kazanan yüzde 3,97 ile metal eşya ve makine olurken, tek azalış yüzde 0,99 ile spor oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin politikalarının sona ermiş olabileceği beklentisiyle küresel borsaların haftaya olumlu başladığını, bu hafta ise Fed Lideri’nin açıklamaları başta olmak üzere Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin gündeme geldiğini belirtti. Jerome Powell, yatırımcıların ilgi odağı oldu.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda önümüzdeki 3 toplantıda faiz artırımı ihtimalinin oldukça azaldığını ve Fed’in önümüzdeki yıl Haziran ayında faiz indirimine başlayabileceğinin öngörüldüğünü belirtti.

Bugün yurt içindeki reel efektif döviz kuru ve yurt dışındaki İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 7.880 seviyesinin direnç konumunda olduğunu, 7.700 ve 7.600 seviyesinin ise direnç konumunda olduğunu kaydetti. noktalar destek konumundadır.

haberagin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu