Haber

Amerikan basını: ABD nükleer endüstrisi hala Rus uranyumuna bağımlı

New York Times’ın (NYT) haberine göre, Ukrayna’daki çatışma nedeniyle Rusya ile ekonomik bağlarını koparmayı hedefleyen ABD, Rusya’dan zenginleştirilmiş uranyum almaya devam ediyor.

ABD’li şirketlerin, ülkenin emisyonsuz enerjisinin yarısından fazlasının üretiminde kullanılan zenginleştirilmiş uranyum için Rusya’ya her yıl yaklaşık 1 milyar dolar ödediğini yazan NYT, ABD’nin Rus uranyumuna yüksek düzeyde bağımlılığının altını çizdi.

ABD’nin 1990’lı yılların başından itibaren uranyum zenginleştirmeyi durdurarak Rusya’dan daha düşük maliyetle almaya başladığını ve bunun Soğuk Savaş sonrası gerilimi azaltmak için bir jest olduğunu hatırlatan NYT, “ABD uranyum zenginleştirmeyi tamamen durdurdu. Sadece Urenco. Ohio’da işletmesi olan bir Avrupalı, “Konsorsiyum (İngiltere, Almanya, Hollanda) bu alanda çalışıyor ve bir süre Rus akaryakıtı dünya pazarının yarısını ele geçirdi. ABD’de kullanılan zenginleştirilmiş uranyumun yaklaşık üçte biri hala Rusya’dan ithal ediliyor.”

Haberde ayrıca ABD’nin bu alanda Rusya ile rekabet edebilecek kapasiteler üretmesi için 10 yıldan fazla zamana ihtiyacı olduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu